Toč se kolovrátku.


autor: JN | publikováno: 15.01.2011


V současné době se málokdy zamýšlíme, jakým způsobem vznikají látky, ze kterých je ušito naše oblečení. Za starých dob však bylo zcela běžné si textilie vyrobit doma z vlastnoručně připravených vláken.kolovrátek řemeslo švadlena dispečerka


Zhotovování textilií byla činnost velmi náročná jak časově, tak fyzicky. Byl to nikdy nekončící kolotoč práce zcela podřízený koloběhu přírody. Začínal na jaře, kdy se na polích vysazovala semínka lnu a konopí a kdy se na pastviny vyháněly a následně stříhaly ovce. Pokračoval přes léto, kdy se sklízely dozrálé rostliny, na podzim se z rostlin dostávalo vlákno a upravovala se vlna, s příchodem zimy a utichnutím práce v hospodářství se vlákna spřádala na přízi, ze které se až do prvních jarních dnů různými technikami vyráběly hotové textilie.


Bylo potřeba řady nástrojů roztodivných názvů (lámky, patírky, vochle či krample), jež se k získání vlákna používaly a také nejstarší nástroje používané ke spřádání - vřetena. Také méně známý ruční kolovrat, předchůdce kolovratu šlapacího,rúzné druhy přeslic - stojánkové a sedací zvané též podprdačky - nástrojů na zavěšení přediva při předení.
Dnesuž téměř nevíme, jaký je rozdíl mezi nezpracovanou a vykramplovanou vlnou, mezi konopnou koudelí a jemnými lněnými vlákny či mezi lněným plátnem a vlněnou houní.

A jakými technikami se z napředené příze hotové textilie vyráběly? Užívaly se dovednosti staré až tisíce let - vázáním na formě se vyráběly rukavice či čepice, pletením na rámu ženské čepce, pletením na jehlicích punčochy, ponožky či dětské oblečky a síťováním nejčastěji čepce na hlavu. Většina látek se zhotovovala technikou nejdokonalejší - tkaním. Podomácky se tkaly buď lněná či konopná plátna, anebo vlněné huně. Z těchto tkanin si naši předkové šili oděv (rukávce, sukně, nohavice) nebo textilie potřebné v hospodářství (pytle, plachty). I chudílidé si sváteční oděv zdobili - nejčastěji výšivkou, krajkou nebo jinými výzdobnými technikami. 

 

© Copyright - All rights reserved Dispečerka.cz Obsah těchto stránek je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a jiné šíření jejich obsahu, nebo jeho částí v
jakékoli form
ě včetně obrázků, bez písemného souhlasu
autora "Dispečerka,o.s.", je nezákonné.